Każdy z nas zna Anię Shirley, książkę, która jest znana wszystkim dziewczynkom i kobietom już od blisku 100 lat! Częśc z nas przeczytała nawet Anię z Avonlea , Anię na Uniwersytecie , Anię z Szumiących Topoli , Wymarzony dom Ani , Anię ze Złotego brzegu i wreszcie Dolinę Tęczy i Rillę ze Złotego Brzegu , które właściwie stanowią opowieśc o życiu dzieci Ani . Czy nie chcielibyśmy dowiedziec się więcej o Ani?
| < Czerwiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
wtorek, 18 grudnia 2007
Książki o Ani

ANIA Z ZIELONEGO WZGORZA

Ania Shirley, rudowłosa dziewczynka z wielką wyobraźnią zostaje przygarnięta przez rodzeństwo Cuthbert - kawalera Mateusza i starą pannę Marylę. Jej wyobraźnia, żywiołowy charakter, nieustające gadulstwo sprawiają, że jest ona w centrum zabawnych przygód i zdarzeń. Dojrzewając pod opieką dyscypliny i miłości Maryli i Mateusza, staje się młodą inteligentną i niezależną kobietą. Inne ważne postacie w powieści to Diana Barry, najbliższa przyjaciółka Ani, Gilbert Blythe - klasowy rywal, a z czasem sympatia oraz Małgorzata Linde, największa plotkarka w Avonlea.

ANIA Z  AVONLEA

Ciąg dalszy wydanej rok wcześniej Ani z Zielonego Wzgórza.

Rezygnując ze swoich marzeń i aspiracji, Ania nie wyjeżdża na uniwersytet, nie chcąc zostawiać coraz gorzej widzącej Maryli samej. Jednocześnie ta rudowłosa dziewczyna ma mocne postanowienie intensywnej pracy nas sobą, w tym również dokształcanie się, a tymczasowo zostaje nauczycielką w miejscowej szkole (po rezygnacji z tej funkcji na jej rzecz Gilberta Blythe'a). W czasie tego tomu Ania zawiera nowe znajomości (jak chociażby ze swoim sąsiadem, panem Harrisonem czy panną Lawendą), umacnia stare, a przede wszystkim cieszy się życiem.

Ważną zmianą w życiu Ani Shirley jest pojawienie się na Zielonym Wzgórzu dzieci, a konkretniej pary bliźniąt - osieroconych przez matkę i przygarniętych przez Marylę. Końcowo miał się nimi zaopiekować ich wujek, jednak umiera, a zarówno Ania, jak i Maryla przyjmują tą wiadomość z pewną ulgą, a w każdym razie cieszą się, że Tola i Tadziu zostaną z nimi na zawsze.

K.M.A., czyli Koło Miłośników Avonlea rozwija się, "zarażając" swoją działalnością coraz większą liczbę mieszkańców tego miasteczka. Jedyną wpadką jest pomalowanie Domu Ludowego (na co wcześniej przeprowadzona została kwesta pieniężna) na jaskrawoniebieski kolor.

Zakończenie książki jest jakby punktem zwrotnym w uczuciowym życiu Ani. To wtedy, po ślubie panny Lawendy z ojcem swojego najlepszego ucznia - Jasia Irvinga, dziewczyna po raz pierwszy dostrzega w Gilbercie nie tylko kolegę.

ANIA NA UNIWERSYTECIE

W tejże książce Ania Shirley kontynuuje naukę na uniwersytecie w Redmond, gdzie zamierza zdobyć tytuł magistra. Dziewczyna przechodzi ciężkie próby i udręki. W książce pojawili się nowi bohaterowie (m.in. Izabela Gordon – przyjaciółka Ani z uniwersytetu oraz adorator Ani, Robert Gardner - przez dwa lata byli uważani za parę, jednak Ania odrzuciła jego starania o jej rękę), ale i starzy znajomi nie dają o sobie zapomnieć. Ania kilkakrotnie odrzucała oświadczyny – także Gilberta, ale kiedy młodzieniec był chory panna Shirley uświadomiła sobie, że go kocha.

ANIA Z SZUMIĄCYCH TOPOLI

Ania,magister nauk humanistycznych dostaje posadę kierowniczki wyższej szkoły w Summerside. Gilbert w tym czasie studiuje medycynę na Uniwersytecie Redmondskim w Kingsporcie. Książka zawiera dużo opisów ich wzajemnej korespondencji. Ania zamieszkuje w Szumiącym Topolach wraz z Rebeką Dew, ciocią Kasią i Misią (właścicielki domu).Miasto zdominowane jest przez członków rodziny Pringe ,który w sposób bardzo przykry i nieprzyjemny uprzykrzają życie młodej nauczycielce,mimo jej wielu prób zdobycia ich przyjaźni i akceptacji. Z czasem jednak jej uporczywość i wspaniały charakter przynoszą rezultaty. Ania poznaje tam wielu przyjaciół. Opisane są perypetie jej uczniów,a także częste przyjazdy na Zielone Wzgórze,gdzie zawsze czekają na nią Maryla,pani Linde, Tadzio i Tola(bliźnięta przygarnięte przez Marylę) no i oczywiście jej wierna przyjaciółka z dzieciństwa- Diana.Niestety po ślubie ma coraz mniej czasu dla Ani. Rodzi synka i jej zakresem obowiązków staje się tylko dom,dziecko i mąż Alfred. Ania ma pozostać w Summerside 3 lata. Wtedy to Gilbert zakończy studia i będą mogli się pobrać. W miasteczko poznaje mieszkająca nieopodal dziewczynkę imieniem Ela. Między nimi wywiązuje się nić przyjaźni. W szkole jednak ma głównego wroga - Juliannę,która jest również nauczycielką. Zazdrości jej posady, jest zgorztniała i brzydka. Do świata ma bardzo antypatyczne podejście. Z czasem jednak i jej przyjaźń udaje sie Ani zdobyć. Zaprasza Juliannę na Święta Bożego Narodzenia do Avonlea. Ta niechętnie, ale przyjmuje propozycję. Tam pod wpływem niezwykłej okolicy i odcięcia się od szarej codzienności, gdzie nikt jej nie lubi,a uczniowie się jej boją, Julianna zwierza się Ani ze swoich przeżyć i otwiera przed nią serce. Zostają przyjaciółkami. Następuję w niej wielka zmiana dzięki Ani. Jedne czas wakacji to okres, gdy Gilbert wyjeżdża na zachód do pracy na budowie nowej linii kolejowej.Ania zabiera Elżbetę do Avonlea na dwa tygodnie.Potem odwiedziła ją Julianna,która porzuciłą posadę w szkole.Ostatni rok mija jej bardzo szybko. W tym czasie jak zwykle pomaga innym rozwiązywać problemy, spotyka się z uprzejmością wielu osób, a także znajduje się w nietypowych i dziwnych sytuacjach. Dzięki niej mała Elżbieta wkońcu zamieszka z ojcem, który dzięki Ani przyjeżdża po latach do dziewczynki.Wraca na Zielone Wzgórze pełna nadziei i perspektyw na wspólną przyszłość z Gilbertem,którego niebawem ma poślubić.

WYMARZONY DOM ANI

Ania Shirley zostaje żoną Gilberta Blythe'a. Uroczystość zaślubin odbywa się na Zielonym Wzgórzu. Państwo młodzi przeprowadzają się do nadmorskiej wioski, Glen St. Mary w Zatoce Czterech Wiatrów, gdzie Gilbert przejmuje praktykę lekarską po swoim wuju, Davidzie (lub Tomaszu, zależnie od tłumaczenia). Ania poznaje wielu przyjaciół: kapitana Jima, który pracuje w latarni morskiej, pannę Kornelię Bryant, oraz Leslie (Ewę) Moore, troskliwie opiekującą się swoim chorym mężem. Na świat przychodzi córeczka Blythe'ów, Joyce, która umiera tuż po urodzeniu. Około rok później rodzi się syn, Jakub Mateusz, nazwany tak na cześć kapitana Jima i Mateusza Cuthberta. Pewnego dnia Gilbert oznajmia, że mają szansę kupić większy dom, położony nieopodal. Twierdzi, że posiadłość Morganów jest najodpowiedniejszym miejscem na kontynuowanie praktyki lekarskiej. Blythe'owie kupują ten dom. Zbiega się to z tragicznym wydarzeniem - śmiercią kapitana Jima, który zdążył przeczytać swoją Księgę Życia (napisaną przez Owena Forda). Ania, Gilbert i Jim przeprowadzają się do Złotego Brzegu.

ANIA ZE ZŁOTEGO BRZEGU

Ania Blythe wraz ze swoim mężem Gilbertem Blythe i Jakubem Mateuszem Blythe (dzieckiem Ani i Gilberta z Wymarzonego Domu) przeprowadza się do domu Morganów, któremu nadaje wraz z mężem nazwę "Złoty Brzeg". W tym dużym domu rodzi się aż piątka dzieci Ani i Gilberta: Walter - o nieograniczonej wyobrażni, bliźniaczki Anna (Nan) - robiąca "interesy z Bogiem" i Diana (Di) - ulubienica ojca, gdyż była podobna do Ani Shirley oraz Berta Marilla(Rilla) - chyba najładniejsza z rodzeństwa (jest ona główną bohaterką w ostatniej części cyklu "Rilla ze Złotego Brzegu"). Rodzinną sielankę w Złotym Brzegu zakłóca przybycie ciotki Gilberta- Marii Marianny Blythe. Na pierwszy plan akcji wychodzą dzieci Ani i Gilberta ze swoimi problemami, ale i Ania przeżywa swoje wzloty i upadki. We wszystkich kłopotach kulinarnych pomaga Ani wierna Zuzanna, która jest nie tylko służącą - Blythe`owie traktują ją jako członka rodziny.


DOLINA TĘCZY

W tej książce Ania Shirley jest już piętnaście lat po ślubie. Dalej zajmuje się domem i wychowaniem szóstki dzieci. Tymczasem, na plebani, niedaleko domu Blythe'ów zamieszkuje pastor Meredith z czwórką dzieci: Jerrym, Karolem, Florą i Uną, które są przyczyną wielu... nieporozumień w Glen St. Mary. Następnym wydarzeniem w wiosce jest adoptowanie przez Pannę Kornelię sierotki, Mary Vance, która zostaje przyjaciółką Blythe'ów i Meredithów. Toczy się tam również historia milosna pastora Mereditha z piękną Różą West.

RILLA ZE ZŁOTEGO BRZEGU

Powieść opowiada o dalszych losach Ani, Gilberta i ich dorosłych dzieci.

Rilla, najmłodsza córka Ani z Zielonego Wzgórza, ma już piętnaście lat. Jest rok 1914. Wybucha wojna, na którą wyruszają bracia i koledzy Rilli. Mimo, że jest rozpieszczoną ulubienicą całej rodziny, dziewczyna stara się sprostać ciężkiej sytuacji, być podporą rodziców i dobrą obywatelką. Organizuje młodzieżowe koło Czerwonego Krzyża i opiekuje się osieroconym przez matkę niemowlęciem, którego ojciec także poszedł na wojnę. Swoje przeżycia zapisuje w pamiętniku i w listach do braci, a także do wspólnego przyjaciela, towarzysza dziecięcych zabaw i... sympatii- Krzysztofa Forda.


Zielone Wzgórze (Green Gables)
Oto Zielone Wzgórze- dom, który opisywała L.M.Montgomery w swoich ksiażkach o Ani Shirley:A oto facjatka Ani- pokoik, w którym mieszkała Ania na Zielonym Wzgórzu:20:22, anmarew10 , galeria
Link Komentarze (1) »
Lucy Maud Montgomery
Kilka zdjęc ukazujących autorkę "Ani z Zielonego Wzgórza" :) :

        


     


20:19, anmarew10 , galeria
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 grudnia 2007
Książki o Ani
Ania z Zielonego Wzgórza
Ania z Avonlea
Ania na Uniwersytecie
Ania z Szumiących Topoli
Wymarzony dom Ani

Ania ze Złotego Brzegu

Dolina Tęczy
Rilla ze Złotego Brzegu14:24, anmarew10 , galeria
Link Komentarze (1) »
życie Ani Shirley

Jak podają źródła (oraz przekazy autorki), Anna Shirley urodziła się w marcu 1866 roku, co można również obliczyć na podstawie danych zapisanych w powieściach. Miejscem jej urodzenia jest Bolingbroke w Nowej Szkocji. Rodzice dziewczynki byli nauczycielami. Ojciec nazywał się Walter Shirley, matka - Berta Shirley, z domu Willis. Zmarli krótko po urodzeniu córki na tyfus. Dziewczynka trafiła pod opiekę pani Thomas, jej zadaniem było zajmowanie się czwórką młodszych dzieci. Ania przeprowadziła się do Marysville. Kiedy pan Thomas zginął pod kołami pociągu, Anią zaopiekowała się pani Hammond. Tam dziewczynka również nańczyła dzieci, a były to także pary bliźniąt. Mieszkała z tą rodziną dwa lata, aż do śmierci pana Hammond. Wdowa podzieliła dzieci między rodzinę i wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Ania trafiła do sierocińca w Hopetown. Po czterech miesiącach trafiła do domu rodzeństwa - Mateusza i Maryli Cuthbertów, którzy mieszkali w Avonlea (zdarzenie miało miejsce jedenaście lat później - w 1877 roku). Okazało się jednak, że chcieli oni adoptować chłopca, który pomagałby w gospodarstwie i nastąpiła tragiczna pomyłka. Maryla była przeciwna adopcji dziewczynki, Mateusz zaś bardzo polubił tę małą istotkę. Rozmowa z panią Spencer zdecydowała, że Ania pozostanie na Zielonym Wzgórzu. Dziewczynka nawiązała szczerą przyjaźń z Dianą Barry. Rozpoczęła naukę w szkółce niedzielnej oraz w wiejskiej szkole w Avonlea. Trzy tygodnie po rozpoczęciu nauki popadła w konflikt z Gilbertem Blythe'm, chłopcem, w którym kochała się większość koleżanek z klasy. Gilbert pociągnął ją za warkocz i nazwał Marchewką, a ona w geście zemsty rozbiła na jego głowie własną tabliczkę. Została ukarana przez nauczyciela i przysięgła sobie, że nigdy nie wróci do szkoły. Stało się jednak inaczej. Postanowiła nie odzywać się do Gilberta i rywalizować z nim w nauce. Niemiłe wspomnienia z lekcji mobilizowały ją.

Już od początku pobytu dziewczyny na Zielonym Wzgórzu, zaczęła przeżywać wiele przygód. Pokłóciła się z sąsiadką Cuthbertów, Małgorzatą Linde, gdyż ta nazwała ją rudą i brzydką. Kilka dni później ze skruchą przeprosiła panią Linde. Innym razem zaprosiła swoją "przyjaciółkę od serca" - Dianę - na podwieczorek. Omyłkowo poczęstowała ją winem porzeczkowym i Diana wróciła do domu w stanie nietrzeźwym. Pani Barry zabroniła Ani kontaktów z córką. Panna Shirley bardzo boleśnie przeżyła tę stratę. Kilka dni później Maryla, pani Linde i rodzice Diany wyjechali do pobliskiego miasta na spotkanie z ważnym politykiem. Ania została z Mateuszem. W pewnym momencie do domu wbiegła Diana i powiedziała, że jej siostra, Minnie May, jest poważnie chora. Ania natychmiast pobiegła na ratunek małej i, ku zaskoczeniu lekarza, uratowała Minnie od śmierci. Wdzięczna pani Barry znów pozwoliła Ani i Dianie spotykać się ze sobą.

Ania była zafascynowana przyrodą, była osóbką o nieprzeciętnej wyobraźni. Kiedy pewnego razu przechodziła przez pobliski las, wyobraziła sobie, że w lesie straszą duchy. Odtąd nazywała go Lasem Duchów, ale przyznała, że boi się tamtędy spacerować i powinna bardziej panować nad emocjami. Niewątpliwie autorytetami w tym okresie życia Ani była nauczycielka, pani Muriel Stacy, oraz pani Allen, żona pastora. Pewnego dnia Cuthbertowie zaprosili pastora z żoną na podwieczorek. Dziewczynka postanowiła sama upiec ciasto, ale dodała do niego krople walerianowe. Wszystko wydało się na podwieczorku. Ania była załamana pomyłką.

Założyła się z koleżanką, że przespaceruje się po dachu domu Barrych. Niestety, spadła z niego i złamała nogę. Postanowiła przefarbować rude włosy, które od zawsze były jej największym, oprócz piegów, kompleksem. Kupiła farbę od przechodzącego handlarza. Efektem były zielone włosy, które Ania musiała ściąć.

Bardzo długo dotrzymała postanowienia i nie rozmawiała z Gilbertem. Gdy z przyjaciółkami przedstawiała Elaine, łódka, w której płynęła Ania jako główna bohaterka, zaczęła tonąć. Chłopak uratował Anię z opresji. Ta jednak nie chciała zrezygnować z urażonej dumy, chłodno mu podziękowała i odeszła.

Ukończyła szkołę w Avonlea, a potem zdała do seminarium nauczycielskiego, w którym również bardzo dobrze się uczyła.

Jej życie załamało się, kiedy w wyniku doznanego szoku zmarł Mateusz. Było to prawdopodobnie w roku 1882. Maryla miała poważne problemy ze wzrokiem. Ania bardzo chciała się uczyć, zwłaszcza dla zmarłego opiekuna, który zawsze był dla niej przyjacielem, jednak postanowiła zostać w domu i opiekować się Marylą. Kobieta chciała nawet sprzedać Zielone Wzgórze, na co panna Shirley nie chciała się zgodzić. Gilbert postanowił pomóc Ani w trudnej sytuacji i oddał jej swoją posadę nauczyciela w Avonlea, a sam rozpoczął pracę w Białych Piaskach. Ania wybaczyła mu dawny uraz.

Otrzymała pracę nauczycielki. Ponadto nadal udzielała się w różnych akcjach, często lokalnych. Założyła między innymi Koło Miłośników Avonlea. Poznała nowego sąsiada, pana Harrisona, z którym toczyła bój o krowę, żerującą na jego działce.

Klub Miłośników Avonlea, pomimo niemiłego wypadku na wstepie ( pomalowaniu domku klubowego na niemiłą barwę niebieską ) czynił wielkie postępy w małej mieścinie Avonlea.

W dalekiej rodzinie Maryli zmarła kobieta, która pozostawiła dwójkę dzieci - bliźnięta Tolę i Tadeusza Keith (urodzonych około 1876 roku). Maryla postanowiła zaopiekować się nimi - w przeciwnym razie trafiłyby do sierocińca. Dzieci przyjechały na Zielone Wzgórze jesienią 1882 roku. Ania pomagała Maryli w zajmowaniu się dziećmi. Problemy sprawiał głównie niespokojny Tadzio, ale znalazł w Ani duży autorytet i bardzo się z nią zaprzyjaźnił.

Podczas jednego ze spacerów po wiosce, Ania odnalazła tajemniczy dom. Okazało się, że mieszka tam panna Lawenda wraz ze służącą Karoliną Czwartą, a domek nazywa się Chatką Ech. Ania bardzo polubiła dom i jego mieszkańców. Wkrótce panna Lawenda wzięła ślub z panem Irvingiem, ojcem Jasia(lub Paula)- najwierniejszego ucznia Ani. Miało to miejsce w roku 1884.

w tym samym roku osiemnastoletnia panna Shirley zdała egzaminy na studia i opuściła Avonlea. Wyjechała do Kingsport, aby uczyć się w słynnej szkole w Redmond. Wraz z koleżankami - Stellą, Priscillą i Phil(lub Izabelą) - zamieszkała w wynajętym Ustroniu Patty. Na tej samej uczelni studiował Gilbert i adorator Ani - Karol Sloane. Rywalizacja w nauce trwała nadal. Wśród studentów krążyły plotki o związku panny Shirley z Royem Gardnerem oraz Gilberta Blythe'a z panna Stuart. Gilbert nie ukrywał, że czuje do Ani coś więcej niż tylko przyjaźń i oświadczył się jej. Ta jednak nie przyjęła bukietu róż...

Następnego dnia wyjechała z Phil do Bolingbroke (panna Gordon również pochodziła z tego miasta). Było to w roku 1886. Ania bardzo przeżywała wizytę w mieście, w którym tak wiele przeżyli jej rodzice. Odwiedziła dom swoich narodzin. Była wzruszona. Obecna pani domu wręczyła jej odnalezione listy, które pisali do siebie państwo Shirleyowie. Dom był dokładnie taki, jak Ania go sobie wyobrażała. Wieczorem wybrała się na cmentarz, gdzie złożyła kwiaty na grobie swoich rodziców. Wyznała Phil, że nie jest już sierotą...

Panna Gordon poznała pastora Jonasza( lub Jerzego) Blake'a i wkrótce została jego żoną. Diana Barry, przyjaciółka od serca, w czerwcu 1887 roku została żoną Freda Wrighta. Ania z sukcesem ukończyła studia. Kiedy wróciła na Zielone Wzgórze, Tadzio nieopatrznie powiedział jej, że Gilbert umiera. Załamana dziewczyna całą noc czuwała . Zrozumiała teraz, że kocha Gilberta. Rozpaczała, że nie zdąży mu o tym powiedzieć. Miała wyrzuty sumienia, że nie może teraz przy nim być.

Następnego dnia parobek sąsiadów powiedział jej, że nastąpiło przesilenie i Gilbert prawdopodobnie wyzdrowieje. Kilka dni później Ania spotkała się z mężczyzną. Wyznali sobie miłość. Gilbert poprosił Anię, aby została jego żoną. Odpowiedź była twierdząca.

Gilbert przez następne trzy lata kontynuował studia medyczne, a Ania otrzymała posadę dyrektora w szkole w Summerside. Zamieszkała w Szumiących Topolach z ciocią Kasią, ciocią Misią i Rebeką Dew. Wicedyrektor szkoły, Julianna Brooke, nie akceptowała jej. Miała problemy z dominującym i wpływowym rodem Pringle'ów. Zjednała sobie wielu przyjaciół - Elżbietkę, krzywdzoną przez kobiety opiekujące się nią, Paulinę - córkę matki despotki, w końcu również pannę Brooke, która opowiedziała jej tragiczną historię swojego życia.

Po trzech latach pracy Ania opuściła Szumiące Topole i wróciła do Avonlea. Spotkała się Dianą, już panią Wright, która była mamą małej Ani Kordelii i Freda. Ostatecznie pożegnała się z pracą nauczycielki i stanem panieńskim, a na Zielonym Wzgórzu trwały przygotowania do ślubu.

We wrześniu 1891 roku Anne Shirley i Gilbert Blythe zostali małżeństwem. Panna Shirley była pierwszą panną młodą na Zielonym Wzgórzu. Młodzi wyjechali do Glen St. Mary - wioski położonej nad zatoką, gdzie zamieszkali w wymarzonym domku. Gilbert przejął praktykę lekarską swojego wuja, Davida. Poznali pannę Kornelię Bryant i kapitana Jamesa, z czasem zatrudnili służącą Zuzannę Baker. Ania zaprzyjaźniła się z Ewą(lub Leslie) Moore - kobietą, która opiekowała się swoim poważnie chorym mężem. W czerwcu 1892 roku Ania urodziła córkę - Joyce. Dziewczynka zmarła tuż po urodzeniu. Ania bardzo długo powracała do zdrowia po utracie dziecka.

Gilbert powiedział Ani, że istnieje szansa na całkowite wyleczenie męża Ewy. Doszło do operacji. Jak się okazało, nie był on domniemanym mężem, ale szwagrem kobiety. Ewa zakochała się w pisarzu Owenie Fordzie i wkrótce zostali małżeństwem. Owen napisał Księgę Życia Kapitana Jima.

W 1893 roku Ania urodziła syna. Blythe'owie nadali mu imiona James Mateusz. W tym samym roku Gilbert podjął decyzję o zakupie posiadłości Morganów i przeprowadzce, gdyż w tak odlegle położonym miejscu nie mógł wypełniać funkcji lekarza. Pewnego wieczoru państwo Blythe'owie wybrali się do latarni. Znaleźli tam martwego kapitana Jima, który czytał swoją Księgę Życia.

Wkrótce przeprowadzili się do Złotego Brzegu. Rok później na świat przyszedł Walter, a w 1896 bliźniaczki Diana i Ania. W 1898 Ania urodziła syna Shirleya, a rok później najmłodszą córkę Bertę Marillę. Zmarł ojciec Gilberta i Blyth'owie wybrali się do Avonlea na pogrzeb. Ania spotkała się z Dianą, z radością jednak wróciła do gromadki swoich dzieci. Przez pewien czas w Złotym Brzegu mieszkała ciotka Gilberta - Mary Maria Blythe. Dzieci nie lubiły jej, gdyż bardzo często ich krytykowała. Ania postanowiła wydać przyjęcie w dniu jej urodzin, o co ciocia bardzo obraziła się - zdradzono publicznie jej wiek. Opuściła dom Blythe'ów. Ania poważnie zachorowała. Gilbert troskliwie opiekował się nią. Stał się najlepszym lekarzem w okolicy.

Zbliżał się dzień piętnastej rocznicy ślubu Ani i Gilberta. Kobieta była pewna, że mąż zapomniał o ich święcie. Oznajmił, że spędzą ten dzień na imprezie. Jednym z gości miała być Krystyna Stuart. Ania była obrażona. Ubrała się w sukienkę, której Gilbert nie lubił. Czuła się jak szara myszka przy pani Stuart. Była zazdrosna o męża, który rozmawiał z nią cały wieczór. Kiedy wrócili do domu, poszła do swojego pokoju. Po schodach wbiegł Gilbert. Wręczył jej piękny naszyjnik. Wytłumaczył, co zaprzątało jego myśli przez ostatnie dni. Ania była bardzo szczęśliwa.

W Glen St. Mary zamieszkał nowy pastor z dziećmi i ciotką. Okazało się, że jest wdowcem, zupełnie nie zainteresowanym poczynaniami gromadki. Tymczasem Flora (lub Faith, ur. 1895), Gerald (lub Jerry, ur. 1894), Una (ur. 1896) i Tomasz Carlyle (lub Karolek, ur. 1897) robiły wiele rzeczy, począwszy od zabawy na cmentarzu. Ania stała się powierniczką problemów dzieci, zwłaszcza że zaprzyjaźnili się z nimi młodzi Blyth'owie. Utrzymywała kontakty z panną Kornelią, która zdążyła zmienić stan cywilny i adoptować Mary Vance.

Rok 1914 - rozpoczyna się I wojna światowa. Jim, Walter i Shirley wyjechali do Europy, aby walczyć na froncie. Dla rodziny Blythe'ów zaczęły się smutne dni grozy i oczekiwania. W 1916 roku dotarła do nich straszna wiadomość o śmierci Waltera. Ania bardzo podupadła na zdrowiu. Rozpaczała też Una - ukochana chłopaka. Dwa lata później Jim i Shirley powrócili do Glen St. Mary. Wrócił również Krzysztof Ford - wielka miłość Rilli...

Biografia pisarki


Lucy Maud Montgomery (pisarka używała głównie tylko drugiego imienia, Maud) urodziła się 30 listopada 1874 roku w Clifton (dziś New London) na Wyspie Księcia Edwarda. Kiedy miała 2 lata, jej matka, Clara Woolner Macneill Montgomery, zmarła na gruźlicę. Pisarka do końca życia nie mogła się pogodzić z tą stratą. Nie pamiętała matki (często wspominała matkę leżącą w trumnie, jednak jest to bardzo wątpliwe, ponieważ była przecież wtedy jeszcze malutkim dzieckiem), a ojca , Hugha Johna Montgomery, widziała kilka razy w życiu, ponieważ po śmierci pierwszej żony wyjechał on na zachód Kanady - a córkę zostawił rodzicom żony. To porzucenie przez ojca i tak wczesna śmierć matki wywołały u Montgomery poczucie osamotnienia, które towarzyszyło jej do końca życia. W swoich pamiętnikach wspomniała, że tylko bardzo samotni ludzie prowadzą dzienniki. Mimo, że była ona osobą bardzo otwartą i sympatyczną, posiadającą wielu przyjaciół, mimo, że miała kochających dziadków, wiele ciotek, wujów i kuzynów, nie potrafiła poradzić sobie z poczuciem odrzucenia i osamotnienia. Pisarka miała przyrodnie rodzeństwo (jej ojciec ożenił się powtórnie w 1887 w Prince Albert w prowincji Saskatchewan), jednak nigdy nie utrzymywała z nim bliskiego kontaktu i nie czuła się ich siostrą, a swej macochy wprost nie znosiła.


Dzieciństwo spędziła w domu dziadków Macneill w Cavendish - Aleksandra i Lucy Woolner. Pisarka kochała swój dom rodzinny, jednak nie potrafiła wybaczyć swoim dziadkom, że wychowywali ją bardzo surowo i nie potrafili zrozumieć potrzeb małego dziecka. W swoich pamiętnikach wielokrotnie opisuje swój żal do nich. Przykładem jest tu pewne zdarzenie z dzieciństwa Lucy. Wszystkie dzieci jadały obiad w szkole, jednak gospodarstwo Macneillów znajdowało się tuż obok szkoły, więc babcia kazała dziewczynce wracać na popołudniowy posiłek do domu, co powodowało u niej uczucie wyobcowania. Jej opiekunowie nie zamierzali wyjaśniać Maud plusów tego rozwiązania - po prostu nie uznawali za konieczne przejmowania się uczuciami wychowanki. Montgomery wspominała często, że dziadkowie uważali, że wystarczy dobrze ją ubrać i nakarmić, a o potrzeby duchowe dziecka nie warto w ogóle dbać.

Wytchnienie od ciężkiej codzienności znajdowała jedynie podczas wakacji w posiadłości rodziców ojca - Park Corner. Jej dziadek, Donald Montgomery, był senatorem w kanadyjskim parlamencie. W Park Corner i jego pobliżu mieszkali również liczni wujowie, ciotki i kuzynostwo. Tam właśnie znajdowały się dwa porcelanowe pieski - pierwowzór Goga i Magoga. Ślub Montgomery również odbył się w Park Corner, a dokładniej w Silver Bush (czyli w Srebrnym Gaju). W tym domu mieszkała ukochana ciotka Maud, siostra jej matki, Annie Campbell, z mężem, Johnem.

Montgomery zawsze uczyła się wyśmienicie. Jednak w 1890 musiała przerwać naukę. Jej ojciec zaprosił ją do Prince Albert w Saskatchewan, gdzie mieszkał wraz ze swoją drugą żoną, Mary Ann McRae. Montgomery wyruszyła wraz z dziadkiem Montgomerym na zachód Kanady. W czasie tej długiej podróży zwiedziła spory kawałek swojej ojczyzny, co rozbudziło w niej patriotycznego ducha. Swą podróż opisała w reportażu pt. "Raj na zachodzie", który opublikowano niebawem w Evening Free Press and Sun z komentarzem: "wspaniały reportaż panny Lucy Ward Montgomery, obiecującej młodej pisarki". Trzeba tu wspomnieć, że często mylono pisownię drugiego imienia Lucy, na co była ona bardzo uczulona. Times na przykład opisywał przybycie do Saskatchewan senatora Montgomery i towarzyszącej mu wnuczki, panny Lucy Maude.