Każdy z nas zna Anię Shirley, książkę, która jest znana wszystkim dziewczynkom i kobietom już od blisku 100 lat! Częśc z nas przeczytała nawet Anię z Avonlea , Anię na Uniwersytecie , Anię z Szumiących Topoli , Wymarzony dom Ani , Anię ze Złotego brzegu i wreszcie Dolinę Tęczy i Rillę ze Złotego Brzegu , które właściwie stanowią opowieśc o życiu dzieci Ani . Czy nie chcielibyśmy dowiedziec się więcej o Ani?
| < Czerwiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Kategorie: Wszystkie | Ania Shirley | Książki o Ani | Lucy Maud Montgomery | galeria
RSS
wtorek, 18 grudnia 2007
Książki o Ani

ANIA Z ZIELONEGO WZGORZA

Ania Shirley, rudowłosa dziewczynka z wielką wyobraźnią zostaje przygarnięta przez rodzeństwo Cuthbert - kawalera Mateusza i starą pannę Marylę. Jej wyobraźnia, żywiołowy charakter, nieustające gadulstwo sprawiają, że jest ona w centrum zabawnych przygód i zdarzeń. Dojrzewając pod opieką dyscypliny i miłości Maryli i Mateusza, staje się młodą inteligentną i niezależną kobietą. Inne ważne postacie w powieści to Diana Barry, najbliższa przyjaciółka Ani, Gilbert Blythe - klasowy rywal, a z czasem sympatia oraz Małgorzata Linde, największa plotkarka w Avonlea.

ANIA Z  AVONLEA

Ciąg dalszy wydanej rok wcześniej Ani z Zielonego Wzgórza.

Rezygnując ze swoich marzeń i aspiracji, Ania nie wyjeżdża na uniwersytet, nie chcąc zostawiać coraz gorzej widzącej Maryli samej. Jednocześnie ta rudowłosa dziewczyna ma mocne postanowienie intensywnej pracy nas sobą, w tym również dokształcanie się, a tymczasowo zostaje nauczycielką w miejscowej szkole (po rezygnacji z tej funkcji na jej rzecz Gilberta Blythe'a). W czasie tego tomu Ania zawiera nowe znajomości (jak chociażby ze swoim sąsiadem, panem Harrisonem czy panną Lawendą), umacnia stare, a przede wszystkim cieszy się życiem.

Ważną zmianą w życiu Ani Shirley jest pojawienie się na Zielonym Wzgórzu dzieci, a konkretniej pary bliźniąt - osieroconych przez matkę i przygarniętych przez Marylę. Końcowo miał się nimi zaopiekować ich wujek, jednak umiera, a zarówno Ania, jak i Maryla przyjmują tą wiadomość z pewną ulgą, a w każdym razie cieszą się, że Tola i Tadziu zostaną z nimi na zawsze.

K.M.A., czyli Koło Miłośników Avonlea rozwija się, "zarażając" swoją działalnością coraz większą liczbę mieszkańców tego miasteczka. Jedyną wpadką jest pomalowanie Domu Ludowego (na co wcześniej przeprowadzona została kwesta pieniężna) na jaskrawoniebieski kolor.

Zakończenie książki jest jakby punktem zwrotnym w uczuciowym życiu Ani. To wtedy, po ślubie panny Lawendy z ojcem swojego najlepszego ucznia - Jasia Irvinga, dziewczyna po raz pierwszy dostrzega w Gilbercie nie tylko kolegę.

ANIA NA UNIWERSYTECIE

W tejże książce Ania Shirley kontynuuje naukę na uniwersytecie w Redmond, gdzie zamierza zdobyć tytuł magistra. Dziewczyna przechodzi ciężkie próby i udręki. W książce pojawili się nowi bohaterowie (m.in. Izabela Gordon – przyjaciółka Ani z uniwersytetu oraz adorator Ani, Robert Gardner - przez dwa lata byli uważani za parę, jednak Ania odrzuciła jego starania o jej rękę), ale i starzy znajomi nie dają o sobie zapomnieć. Ania kilkakrotnie odrzucała oświadczyny – także Gilberta, ale kiedy młodzieniec był chory panna Shirley uświadomiła sobie, że go kocha.

ANIA Z SZUMIĄCYCH TOPOLI

Ania,magister nauk humanistycznych dostaje posadę kierowniczki wyższej szkoły w Summerside. Gilbert w tym czasie studiuje medycynę na Uniwersytecie Redmondskim w Kingsporcie. Książka zawiera dużo opisów ich wzajemnej korespondencji. Ania zamieszkuje w Szumiącym Topolach wraz z Rebeką Dew, ciocią Kasią i Misią (właścicielki domu).Miasto zdominowane jest przez członków rodziny Pringe ,który w sposób bardzo przykry i nieprzyjemny uprzykrzają życie młodej nauczycielce,mimo jej wielu prób zdobycia ich przyjaźni i akceptacji. Z czasem jednak jej uporczywość i wspaniały charakter przynoszą rezultaty. Ania poznaje tam wielu przyjaciół. Opisane są perypetie jej uczniów,a także częste przyjazdy na Zielone Wzgórze,gdzie zawsze czekają na nią Maryla,pani Linde, Tadzio i Tola(bliźnięta przygarnięte przez Marylę) no i oczywiście jej wierna przyjaciółka z dzieciństwa- Diana.Niestety po ślubie ma coraz mniej czasu dla Ani. Rodzi synka i jej zakresem obowiązków staje się tylko dom,dziecko i mąż Alfred. Ania ma pozostać w Summerside 3 lata. Wtedy to Gilbert zakończy studia i będą mogli się pobrać. W miasteczko poznaje mieszkająca nieopodal dziewczynkę imieniem Ela. Między nimi wywiązuje się nić przyjaźni. W szkole jednak ma głównego wroga - Juliannę,która jest również nauczycielką. Zazdrości jej posady, jest zgorztniała i brzydka. Do świata ma bardzo antypatyczne podejście. Z czasem jednak i jej przyjaźń udaje sie Ani zdobyć. Zaprasza Juliannę na Święta Bożego Narodzenia do Avonlea. Ta niechętnie, ale przyjmuje propozycję. Tam pod wpływem niezwykłej okolicy i odcięcia się od szarej codzienności, gdzie nikt jej nie lubi,a uczniowie się jej boją, Julianna zwierza się Ani ze swoich przeżyć i otwiera przed nią serce. Zostają przyjaciółkami. Następuję w niej wielka zmiana dzięki Ani. Jedne czas wakacji to okres, gdy Gilbert wyjeżdża na zachód do pracy na budowie nowej linii kolejowej.Ania zabiera Elżbetę do Avonlea na dwa tygodnie.Potem odwiedziła ją Julianna,która porzuciłą posadę w szkole.Ostatni rok mija jej bardzo szybko. W tym czasie jak zwykle pomaga innym rozwiązywać problemy, spotyka się z uprzejmością wielu osób, a także znajduje się w nietypowych i dziwnych sytuacjach. Dzięki niej mała Elżbieta wkońcu zamieszka z ojcem, który dzięki Ani przyjeżdża po latach do dziewczynki.Wraca na Zielone Wzgórze pełna nadziei i perspektyw na wspólną przyszłość z Gilbertem,którego niebawem ma poślubić.

WYMARZONY DOM ANI

Ania Shirley zostaje żoną Gilberta Blythe'a. Uroczystość zaślubin odbywa się na Zielonym Wzgórzu. Państwo młodzi przeprowadzają się do nadmorskiej wioski, Glen St. Mary w Zatoce Czterech Wiatrów, gdzie Gilbert przejmuje praktykę lekarską po swoim wuju, Davidzie (lub Tomaszu, zależnie od tłumaczenia). Ania poznaje wielu przyjaciół: kapitana Jima, który pracuje w latarni morskiej, pannę Kornelię Bryant, oraz Leslie (Ewę) Moore, troskliwie opiekującą się swoim chorym mężem. Na świat przychodzi córeczka Blythe'ów, Joyce, która umiera tuż po urodzeniu. Około rok później rodzi się syn, Jakub Mateusz, nazwany tak na cześć kapitana Jima i Mateusza Cuthberta. Pewnego dnia Gilbert oznajmia, że mają szansę kupić większy dom, położony nieopodal. Twierdzi, że posiadłość Morganów jest najodpowiedniejszym miejscem na kontynuowanie praktyki lekarskiej. Blythe'owie kupują ten dom. Zbiega się to z tragicznym wydarzeniem - śmiercią kapitana Jima, który zdążył przeczytać swoją Księgę Życia (napisaną przez Owena Forda). Ania, Gilbert i Jim przeprowadzają się do Złotego Brzegu.

ANIA ZE ZŁOTEGO BRZEGU

Ania Blythe wraz ze swoim mężem Gilbertem Blythe i Jakubem Mateuszem Blythe (dzieckiem Ani i Gilberta z Wymarzonego Domu) przeprowadza się do domu Morganów, któremu nadaje wraz z mężem nazwę "Złoty Brzeg". W tym dużym domu rodzi się aż piątka dzieci Ani i Gilberta: Walter - o nieograniczonej wyobrażni, bliźniaczki Anna (Nan) - robiąca "interesy z Bogiem" i Diana (Di) - ulubienica ojca, gdyż była podobna do Ani Shirley oraz Berta Marilla(Rilla) - chyba najładniejsza z rodzeństwa (jest ona główną bohaterką w ostatniej części cyklu "Rilla ze Złotego Brzegu"). Rodzinną sielankę w Złotym Brzegu zakłóca przybycie ciotki Gilberta- Marii Marianny Blythe. Na pierwszy plan akcji wychodzą dzieci Ani i Gilberta ze swoimi problemami, ale i Ania przeżywa swoje wzloty i upadki. We wszystkich kłopotach kulinarnych pomaga Ani wierna Zuzanna, która jest nie tylko służącą - Blythe`owie traktują ją jako członka rodziny.


DOLINA TĘCZY

W tej książce Ania Shirley jest już piętnaście lat po ślubie. Dalej zajmuje się domem i wychowaniem szóstki dzieci. Tymczasem, na plebani, niedaleko domu Blythe'ów zamieszkuje pastor Meredith z czwórką dzieci: Jerrym, Karolem, Florą i Uną, które są przyczyną wielu... nieporozumień w Glen St. Mary. Następnym wydarzeniem w wiosce jest adoptowanie przez Pannę Kornelię sierotki, Mary Vance, która zostaje przyjaciółką Blythe'ów i Meredithów. Toczy się tam również historia milosna pastora Mereditha z piękną Różą West.

RILLA ZE ZŁOTEGO BRZEGU

Powieść opowiada o dalszych losach Ani, Gilberta i ich dorosłych dzieci.

Rilla, najmłodsza córka Ani z Zielonego Wzgórza, ma już piętnaście lat. Jest rok 1914. Wybucha wojna, na którą wyruszają bracia i koledzy Rilli. Mimo, że jest rozpieszczoną ulubienicą całej rodziny, dziewczyna stara się sprostać ciężkiej sytuacji, być podporą rodziców i dobrą obywatelką. Organizuje młodzieżowe koło Czerwonego Krzyża i opiekuje się osieroconym przez matkę niemowlęciem, którego ojciec także poszedł na wojnę. Swoje przeżycia zapisuje w pamiętniku i w listach do braci, a także do wspólnego przyjaciela, towarzysza dziecięcych zabaw i... sympatii- Krzysztofa Forda.